Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace
Úvodní stránka

Karel Václav Rais /1859-1926/

    Narodil se v chudé rodině drobného dělníka a tkalce v Lázních Bělohrad. Vystudoval učitelský ústav v Jičíně a v roce 1877 začal učit v Trhové Kamenici v Železných horách. Později přešel na nové učitelské místo v Hlinsku a v roce 1887 do Prahy, kde zůstal natrvalo jako ředitel měšťanské školy na Vinohradech.

   Psal povídky a romány. V povídkách ukázal velmi pravdivý obraz vesnice. Proto byl také nazýván kronikářem, české vesnice. Rais pokračoval v tradicích V. Hálka. Neřeší problémy souladem přírody a lidí, ale dospívá k názoru, že vztahy mezi lidmi jsou určovány touhou po majetku.

    V 90.letech 19.století v rychlém sledu za sebou vychází celá řada jeho povídek, sestavených do několika knižních souborů /Výminkáři, Horské kořeny, Potměchut, Rodiče a děti/. Nejvíce ho vzrušovaly a dojmaly osudy těch, kteří se mohli nejméně bránit, dětí a starých lidí.

Romány

Zapadlí vlastenci /1894/ - děj se odehrává ve 40. letech 19* století v podhůří Krkonoš. Rais v něm vyslovil dík všem neznámým učitelům a kněžím, kteří na vesnici šířili národní uvědomění a kulturu vůbec.

Západ /1898/ - odehrává se v horské vesnici na Českomoravské vysočině, Studenci. Ústřední postavou je starý 90 letý farář Kalous, který věrně slouží svým farníkům.

O ztraceném ševci /1920/ - poslední román, odehrávající se v Podkrkonoší v době, kdy pod vlivem německého kapitálu se zde rozvíjí textilní průmysl. To s sebou přináší sociální a národnostní útlak. Hlavní postavou je bojácný a slabý člověk, který ustupuje ve všem své ženě, poněmčuje se z nedostatku odvahy a energie.

Další díla

Pantáta Bezoušek, Kalibův zločin /příběh muže, který je nevěrou své ženy dohnán ke zločinu/. V povídkách nechce Rais pouze kritizovat, ale i vychovávat příklady dobrých lidí.

TOPlist

© 2005-2016 admin

Info

Určeno pouze pro osobní a studijní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu zakázána.