Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace
Úvodní stránka

Karel Jaromír Erben /1811-1870/

    Narodil se v Miletíně, studoval v Hradci Králové a práva v Praze. Celý jeho budoucí život ovlivňovalo seznámení se s Františkem Palackým. Později se stal sekretářem Národního muzea. Zde se taká mohl věnovat své sběratelské Činnosti. Řídil Pražské noviny a časopis Obzor. Výsledkem jeho sběratelské činnosti je dílo Prostonárodní české písně a říkadla. Jeho jedinou básnickou knihou je sbírka Kytice z pověstí národních. Na této. sbírce Erben pracoval velni dlouho. Podkladem Kytice jsou staré české lidové báje, které Erben dobře znal ze své sběratelské činnosti. Jeho verše strhují prudkým dějovým spádem a dramatičností. Erben se v Kytici soustřeďuje na otázku lidských vztahů, zejména pak na otázku viny a trestu.

    Umělecká hodnota Kytice byla uznávána již od jejího vzniku. Její příklad inspiroval Nerudu, Vrchlického, Wolkera, výtvarníka Mánesa, Alše, Zrzavého, hudebníky Dvořáka a Fibicha.

    Významná je i Erbenova činnost vědecká. Připravil k vydání řadu památek starší české literatury, např. Legendu o sv. Kateřině, Štítného Knížky šestery, Komenského Labyrint světa a třídílné Sebrané spisy Jana Husa. Erben, se také zabýval studiem lidových pohádek, hlavně slovanských. Významná je i jeho překladatelská činnost. Přeložil mimo jiné Nestorův Letopis ruský.

TOPlist

© 2005-2016 admin

Info

Určeno pouze pro osobní a studijní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu zakázána.