Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace
Úvodní stránka

Karel Hynek Mácha /1810-1836/

    Narodil se v Praze, studoval gymnázium, filozofii a práva. Po skončení studii odešel do Litoměřic, kde pracoval jako advokátní praktikant. Zde také po krátké době zemřel. Pohřben byl v Litoměřicích. V roce 1939 byly jeho ostatky převezeny do Prahy a uloženy na Vyšehradě.

    Dílo: Máchovo umělecké dílo tvoří poezie, próza a drama. Jeho prvotinou je báseň Svatý Ivan. Později si začíná klást otázky o smyslu lidského života, jeho vzniku. Vztah člověka a země řeší jako materialista. Pra Máchův světový názor je příznačná báseň Noc, ve které jsou hvězdy symbolem básníkova vysněného ideálu. Nejvýznamnějším jeho dílem je lyricko-epická báseň Máj. Děj básnil je velice skromný, hlavni postavy jsou zde jen tři: Jarmila, Vilém a Hynek. Vilém, je vrahem, svého otce o kterém, nevěděl, že je jeho otcem. Zabil ho protože mu svedl dívku Jarmilu. Za tento čin je odsouzen k smrti a popraven. Jarmila spáchá sebevraždu.

    Hlavním obsahem tohoto díla není to ta dějové pásmo, nýbrž vylíčení duševních stavů vězně který, uvažuje o smyslu života, očekává smrt. Lyrickou část básně tvoří především vylíčení krás májové přírody. Děj básně se odehrává poblíž Máchova jezera na Bezdězu. Vynikajícím způsobem je zobrazena jarní příroda, časové úseky dne, kontrasty světla a tmy. Mácha měl jemný cit pro hudební stránku jazyka, jeho báseň, uchvacuje rytmem i melodií slov. Skladba Máj se skládá a věnování, 4 zpěvů a 2 intermezz.

    Mácha psal kromě poezie také prózu. Nejrozsáhlejší z nich je román Cikáni, kde zobrazil prostřednictvím romantického děje hlavní sociální rozpory doby. Chystal se napsat čtyřdílný prozaický příběh Kat, z něhož uskutečnil jen první část Křivoklad. Některé další Máchovy prózy jsou blízké lyrice, např. Obrazy ze života mého, jakož i Návrat. Nejznámější části Obrazů ze života mého je Marinka. Toto dílo je založeno na protikladech mezi realitou a ideálem. Hlavní postavou je zde smrtelně nemocná dívka, dcera chudého houslisty.

    Mácha je i autorem několika historických dramat, z nichž se zachovaly jen úryvky, např. ze hry Bratři, Bratrovrah, Boleslav. Mácha je jednou z největších postav české literatury 19.století a patrně české literatury vůbec. Za 20 let po jeho smrti se k němu hlásí generace májovců.

TOPlist

© 2005-2016 admin

Info

Určeno pouze pro osobní a studijní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu zakázána.