Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace
Úvodní stránka

Jaroslav Seifert /1901-1986/

    Český básník. Působil jako redaktor v novinách /Rudá právo, Reflektor, Nová scéna, Práce/, patřil k zakládajícím členům Devětsilu.

    Počáteční básnická tvorba v období proletářské poezie vyjadřovala jednoduchost, lehce srozumitelnou formou osobně prožitý pocit třídní nenávisti a okouzlení z krásy boje proletáriátu /Město v slzách, Samá láska/. Ve sbírce Město v slzách vidí vše nepříjemné ve velkoměstě, jemuž se snaží uniknout. Věří v revoluci. Ve sbírce Samá láska, je okouzlen revolučním bojem, revoluce mu připadá jako slavná a radostná událost, která plní touhu chudých po štěstí.

    Dále napsal: Jablko z klína, Ruce Venušiny, Jaro sbohem. V době hrozby fašismu a okupace Seifertova poezie reagovala na mnichovské události, posilovala národní sebevědomí a oslavovala Květnové povstání 1945 /Zhasněte světla, Vějíř Boženy Němcové, Světlem oděná, Kamenný most, Přilba hlíny/. Ve sbírkách 60.až 80.let Seifertova poezie ztvárňuje stále víc plynutí času a motiv smrti /Koncert na ostrově, Odlévání zvonů, Morový sloup, Býti básníkem/. Byl také autorem veršů pro děti /Všechny krásy světa/. V roce 1984 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu.

TOPlist

© 2005-2016 admin

Info

Určeno pouze pro osobní a studijní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu zakázána.