Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace
Úvodní stránka

Josef Svatopluk Machar /1864-1942/

    Po studiích na gymnáziu v Praze se stal bankovním úředníkem ve Vídni. Do Prahy se vrátil až před koncem první světové války a pět let působil jako vysoký úředník Československé armády. Později se vzdal této funkce a zaujal odmítavý postoj k politickým poměrům v nové republice.

Dílo

Confiteor I-III ~ sbírka zaujala svým polemickým zaměřením. Básník odmítal sloužit společnosti a neznal se k dosavadním obecně přijímaným funkcím poezie.

Čtyři knihy sonetů - věnoval pozornost každodenním situacím a detailům bezneho života. Ve svém stylu využíval hovorového jazyka. Zahajoval tím novou tradici, v ,níž se hlásil v Nerudovi.

Tristium Vindobona - vřelý vztah k vlasti vyjadřoval skromným a neokázalým způsobem. Hlavní váhy zato nabyla neúprosná kritika, vyjadřovaná ironií, sarkasmem a často satirickou nadsázkou.

Cyklus historických básní Svědomím věků - sahá od dávných kultur až po současnost. Skládá se z devíti sbírek. Nejvýznamnější z celé sbírky jsou první dvě sbírky: V záři holénského siuace, Jed z Judey. Obsahují již hotové jádro celé Macharovy koncepce dějin. Podle ní byla vrcholným obdobím antika.

TOPlist

© 2005-2016 admin

Info

Určeno pouze pro osobní a studijní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu zakázána.