Na tomto webu jsou pro využití reklamy používány soubory cookie. Procházením tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím
Další informace
Úvodní stránka

Tereza Nováková /1853-1912/

    Pocházela z německo-českého manželství z Prahy. Provdala se za gymnazijního profesora do Litomyšle, kde prožila 18 let. Dobře znala cizí jazyky, pracovala jako redaktorka Ženského světa. Zemřela v Praze u svého syna, literárního historika Arne Nováka. V 90.letech 19.století vyšla její knížka Úlomky žuly - umělecké ztvárnění vyhledávaných typů vesnických mužů a žen z okolí Litomyšle, často vyhrocených povídkách, sebraných později do této knížky.

    Autorka popisuje oblast mezi Litomyšlí a Poličkou, Podává pravdivý obraz tohoto kraje, ukazuje pronikání kapitalistického života, vykořisťování a cestu k řešení problému. Její tvorba je shrnuta v pěti románech.

Jan Jílek - historický román z doby temna, poprvé se objevuje typ venkovského hloubavce, který se snaží vzepřít své společnosti. Nováková čerpá z osobních zápisků Jana Jílka, Hrdina utíká za hranice a tím se snaží bojovat proti sociálnímu útlaku.

Na Librově gruntě - vesnice přestává existovat jako celek, začíná diferenciace, protože zrušením nevolnictví se zlepšily podmínky života venkovanů.

Děti čistého živého - název románu podle náboženské sekty. Ukazuje, jak se lidé snažili řešit své problémy náboženstvím a útěkem k sektám.

Jiří Šmatlán - děj je zasazen na konec 19.století. Ukazuje hlavní postavu, která chce dosáhnout ideálů, o kterých hlásá náboženství. Hrdina nejprve žije v katolické vesnici, opouští ji a odchází do evangelické vsi na Moravu. Stále hledá pravdu, nalézá však stále více problémů.

Drašar - hrdinou je Josef Justin Michl, zvaný Drašar. Je to talentovaný člověk, který se věnuje spisovatelské činnosti a pokouší se poznat cestu dál. Nováková na základě historického materiálu vypravuje o životě kněze.

TOPlist

© 2005-2016 admin

Info

Určeno pouze pro osobní a studijní použití. Jiná publikace je bez předchozího písemného souhlasu zakázána.